Ponieważ bardzo lubię pasztety, dziś postanowiłam przygotować swój własny. Jest to danie oszczędnej pani domu, ponieważ do przygotowania tego przepisu można wykorzystać na przykład wcześniej uzbierane mięso z rosołu. Obniża to koszt przygotowania dania i jednocześnie pozwala na efektywne wykorzystanie składników.
Niżej znajdziecie przepis na pyszny i delikatny pasztet drobiowy z wątróbkami, który można przełożyć do słoików i cieszyć się nim przez długi czas.
Pasztet drobiowy z wątróbkami bez pieczenia
(składniki wystarczą na przygotowanie 3 słoików o pojemności 250 ml):
- mięso drobiowe - 400 g (ugotowane, z rosołu)
- wątróbki drobiowe - 400 g
- masło - 200 g
- cebula - 1 duża sztuka
- czosnek - 3 ząbki
- tymianek - 1 łyżeczka
- gałka muszkatołowa - 1 łyżeczka
- rosół - 125 ml
- kasza manna błyskawiczna - 3 łyżki
- mleko - 1 szklanka
- sól - do smaku
- pieprz - do smaku
- słoik 250ml - 3 sztuki
Przygotowanie:
- Cebulę drobno kroję i podsmażam na maśle (dodaję całe masło jakie jest w przepisie). Gdy cebula stanie się szklista, dodaję oczyszczone z błon wątróbki i podsmażam tak przez kilka minut. Na koniec dodaję tymianek, czosnek i gałkę muszkatołową. Odstawiam do przestygnięcia.
- W rondelku przygotowuję kaszę mannę na bazie mleka - zgodnie z instrukcją na opakowaniu (to znaczy: do gotującego się mleka dodaję kaszę mannę i energicznie mieszam przez 3 minuty do zgęstnienia i odstawiam do przestygnięcia).
- Kiedy masło podsmażone z wątróbkami i kasza manna odrobinę przestygną, wszystko wkładam do malaksera razem z mięsem drobiowym z rosołu. Przyprawiam solą i pieprzem. Miksuję około 10 minut na najwyższych obrotach, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli masa będzie zbyt gęsta, dodaję odrobinę rosołu. Warto pamiętać, że masa i tak odrobinę zgęstnieje po przestygnięciu.
- Słoiki o pojemności 250 ml dokładnie myję. Do każdego słoika nakładam pasztet zostawiając co najmniej 1 cm miejsca od góry, po czym mocno je zakręcam i wekuję (wkładam słoiki do garnka wypełnionego wodą - w ten sposób, aby słoiki były przykryte do ¾ wysokości - i gotuję od momentu zagotowania się wody przez 20 minut). Pasztet można zajadać od momentu aż przestygnie. Można również przełożyć do słoików mniejszą porcję (np.: zawekować tylko 2 słoiki), a resztę odłożyć do lodówki na bieżące potrzeby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz