Ciepłe lody


Mój Ukochany wypatrzył ostatnio gdzieś w Internecie zdjęcie ciepłych lodów i wykrzyknął: "Zrób mi takie!". No to przygotowałam! Muszę dodać, że wcale nie pożałowałam tej decyzji, ponieważ lody okazały się przepyszne! Podchodziłam do nich bardzo sceptycznie, ponieważ nigdy nie przepadałam za tego typu słodkościami. Teraz z pewnością się to zmieni... :-)

Moje ciepłe lody są bardzo słodkie, ale za to gorzka czekolada idealnie komponuje się ze słodyczą pianki białkowej. Zapraszam na przepis...

Ciepłe lody (składniki wystarczą na przygotowanie 8 porcji):
  • białka jaja - 3 sztuki
  • cukier puder - 2 szklanki
  • woda - ¼ szklanki
  • gorzka czekolada - 100 g
  • olej - 1 łyżka

Przygotowanie:
  1. Białka ubijam w szklanym naczyniu nad gorącą parą dodając do nich cukier oraz wodę. Ubijam je przez dokładnie 14 minut lub do osiągnięcia 70°C. Osiągnięcie tej temperatury pozwala na usunięcie nieprzyjaznych bakterii. Po tym czasie pianka białkowa stanie się wyraźnie gęsta oraz błyszcząca.
  2. Po ubiciu pianki z białek przekładam ją (jeszcze ciepłą) do rękawa cukierniczego i wyciskam na wafle do lodów. Następnie wkładam ciepłe lody do lodówki.
  3. Kolejnym i ostatnim krokiem jest przygotowanie polewy. Czekoladę rozpuszczam z olejem w wysokim i wąskim naczyniu. Następnie szybkim ruchem zanurzam piankę w polewie i odczekuję chwilę aż nadmiar polewy spłynie. Odstawiam do lodówki na zastygnięcie. Może się zdarzyć tak, że polewy będzie za mało by zanurzyć w niej piankę, więc można po prostu polać nią ciepłe lody.
Całkowity czas przygotowania: 30 minut.

Łatwy chleb pszenny


Ostatnio często przygotowuję własne pieczywo w domu, ponieważ jest zdecydowanie smaczniejsze od kupnego i dłużej można je przechowywać. Przepis który chcę Wam dzisiaj przedstawić jest jednym z moich podstawowych, z których często korzystam. Przydaje się on nie tylko wówczas, gdy w pobliskim sklepie braknie pieczywa, ale także gdy zwyczajnie zapomnimy je kupić... Zatem przedstawiam przepis na łatwy chleb pszenny, którego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Z podanych składników powstaje naprawdę spory bochenek chleba.

Łatwy chleb pszenny (składniki wystarczą na przygotowanie bochenka o długości 40 cm):
  • mąka pszenna chlebowa - 700 g
  • olej - 3 łyżki
  • świeże drożdże - 15 g
  • woda - 250 ml
  • mleko - 150 ml
  • sól - 2 łyżeczki
  • cukier - 1 łyżeczka

Przygotowanie:
  1. W dużej misce mieszam najpierw suche składniki tzn. mąkę, cukier i sól, a następnie kruszę drożdże.
  2. Dodaję stopniowo mieszaninę wody z mlekiem i olejem. Płyn powinien być ciepły. Następnie zagniatam gładkie ciasto, które odstawiam na około godzinę do wyrośnięcia.
  3. Gdy już ciasto podwoi swoją objętość, formuję bochenek chleba i posypuję go mąką. Ponownie odstawiam do wyrośnięcia na około 30 minut.
  4. Następnie ostrym nożem nacinam wzorki i piekę w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 30-35 minut.
Całkowity czas przygotowania: 2 godziny 30 minut.

Ciasto z kremem truskawkowym


Ponieważ sezon na truskawki mamy w pełni, ostatnio na mojej stronie możecie znaleźć dużo przepisów z ich udziałem. Są to między innymi ciasto z truskawkami, ciasto drożdżowe z truskawkami, lody z truskawkami, tarta z truskawkami, jogurt owocowy (nie inaczej - oczywiście z truskawkami :-)) i koktajl truskawkowo-miętowy. Dziś natomiast chciałam przedstawić Wam popisowy wypiek mojej mamy, czyli pyszne ciasto z kremem truskawkowym. Co prawda krem maślany jest dosyć ciężki, ale truskawki nadają mu potrzebnej lekkości. Ciasto wychodzi naprawdę pyszne, dlatego nie zwlekając już dłużej serdecznie zapraszam Was na przepis... :-)

Ciasto z kremem truskawkowym (składniki wystarczą na przygotowanie 18 porcji):

Składniki na biszkopt:
  • jaja - 5 sztuk
  • mąka pszenna - ¾ szklanki
  • mąka ziemniaczana - ¼ szklanki
  • cukier - ¾ szklanki

Składniki na krem:
  • masło - 250 g
  • cukier puder - ¾ szklanki
  • truskawki - 40 dag

Przygotowanie:
  1. Przygotowanie biszkoptu: jaja rozdzielam na białka i żółtka. Białka ubijam na sztywną pianę dodając stopniowo cukier. Następnie dodaję po kolei żółtka nadal ubijąc. Na koniec dodaję przesianką mąkę, ale mieszam już tylko drewnianą łyżką do połączenia się składników, bardzo delikatnie. Piekę w formie o wymiarach 20 x 30 cm w piekarniku nagrzanym do 170°C przez 30-35 minut.
  2. Przygotowanie kremu truskawkowego: masło o temperaturze pokojowej ucieram dodając stopniowo cukier puder aż masa będzie ładnie napuszona - zajmuje to około 10 minut. Następnie dodaję po jednej truskawce w całości, czekam aż się rozetrze w kremie i dodaję następną. Dodaję truskawki do momentu, aż krem podwoi objętość. Zwykle jest to około 20-30 dag truskawek.
  3. Upieczony i ostudzony biszkopt kroję na dwie lub trzy części i przekładam kremem. Na koniec ciasto dekoruję truskawkami i wstawiam do lodówki na minimum 4 godziny.
Całkowity czas przygotowania: 6 godzin.

Lody truskawkowe

Lody truskakowe
Zapraszam na pyszne i proste lody truskawkowe! Ich przygotowanie zajmuje naprawdę mało czasu, a są zdecydowanie lepsze od lodów zakupionych w sklepie. Dodatkowym atutem jest fakt, że ich przygotowanie nie wymaga użycia maszyny do lodów. Polecam je tym bardziej, że w prognozach pogody na najbliższe dni zapowiadana jest kolejna w tym roku fala upałów, w związku z czym niedługo przepis będzie "jak znalazł". :-)

Moje lody truskawkowe są mocno owocowe, mają piękny kolor i są idealnie słodkie. Smacznego!

Lody truskawkowe (składniki wystarczą na przygotowanie 1,5 litra lodów):
  • śmietana 30% (kremowa) - 600 ml
  • truskawki - 600 g
  • cukier trzcinowy - 6 łyżek

Przygotowanie:
  1. Mocno schłodzoną śmietanę ubijam z cukrem.
  2. W oddzielnej misce miksuję wszystkie truskawki (najlepiej zrobić to blenderem).
  3. Do śmietany dodaję stopniowo zmiksowane truskawki i wstawiam je do zamrażalnika, pamiętając by co godzinę je zmiksować.
Całkowity czas przygotowania: 4 godziny.

Naleśniki z pieczarkami i brokułami


Moją dzisiejszą propozycję na obiad wypróbowałam u znajomej i muszę przyznać, że jest naprawdę genialna! Ostatnio w ogóle często goszczą u mnie naleśniki faszerowane, choćby na przykład naleśniki ze szpinakiem. Ich dużym plusem jest fakt, że można je przygotować dzień wcześniej, a później tylko odgrzać. Dzięki temu obiad jest gotowy dosłownie w kilka minut...

Zapraszam na naleśniki z pieczarkami, brokułami oraz piersią z kurczaka w delikatnym sosie śmietanowym.

Naleśniki z pieczarkami, brokułami i kurczakiem (składniki wystarczą na przygotowanie 2 porcji):

Składniki na naleśniki:
  • mąka pszenna - 1½ szklanki
  • mleko - ¾ szklanki
  • woda - ¾ szklanki
  • sól - ¼ łyżeczki
  • cukier - ¾ łyżeczki
  • jajo - 1 sztuka

Składniki na farsz:
  • brokuły - 500 g
  • pieczarki - 100 g
  • pierś z kurczaka - 200 g
  • gęsta śmietana 18% - 200 g
  • sól - według uznania
  • pieprz - według uznania

Przygotowanie:
  1. Przygotowanie naleśników: wszystkie składniki dokładnie łączę i smażę cieniutkie naleśniki. Mnie z podanych składników i proporcji wyszło 6 sztuk naleśników o średnicy 24 cm.
  2. Przygotowanie farszu: brokuły dokładnie myję, dzielę na malutkie różyczki i gotuję w słonej wodzie około 4 minuty. Pieczarki obieram i kroję w talarki. Następnie podsmażam na maśle. Na oddzielnej patelni podsmażam pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka. Na koniec wszystkie składniki łączę na jednej dużej patelni (podsmażoną pierś, pieczarki i brokuła), a następnie dodaję śmietany. Doprawiam do smaku solą i pieprzem.
  3. Do każdego naleśnika nakładam po 3 łyżki farszu i podaję od razu. Naleśniki można również przechować w lodówce i odgrzać następnego dnia.
Całkowity czas przygotowania: 30 minut.

Chlebki pita


Dziś przedstawiam przepis na chlebki pita. Chlebki pięknie rosną i tworzy się z nich idealna kieszonka, dzięki czemu można je swobodnie faszerować. Jest to ciekawa propozycja na danie obiadowe, ponieważ chlebki można przygotować wcześniej i następnie tylko podgrzać. Ja je faszeruję warzywami i kurczakiem gyros z sosem czosnkowym.

Moja wersja chlebków jest w połowie z mąki pszennej pełnoziarnistej, więc jest nieco zdrowsza, niż wersja przygotowania na samej mące pszennej tortowej. Oczywiście typy mąki można dowolnie mieszać, ale wtedy proporcja wody może ulec zmianie. Ciasto powinno mieć taką gęstość, aby można było formować z niego cienkie placki.

Chlebki pita (składniki wystarczą na przygotowanie 6 chlebków):
  • mąka pszenna typ 500 - 125 g
  • mąka pszenna pełnoziarnista typ 1850 - 125 g (niekoniecznie - można zwiększyć ilość zwykłej mąki pszennej)
  • świeże drożdże - 18 g
  • woda - 120 ml
  • olej - 2 łyżki
  • sól - 1 łyżeczka

Przygotowanie:
  1. Drożdże rozpuszczam w ciepłej wodzie. Do mieszaniny wody z drożdżami dodaję pozostałe składniki (jeśli nie mam mąki pełnoziarnistej zwiększam ilość zwykłej mąki pszennej i też jest dobrze) i wszystko zagniatam na gładkie ciasto. Po zagnieceniu odstawiam ciasto do wyrośnięcia na około godzinę. Po tym czasie powinno podwoić swoje rozmiary.
  2. Następnie ciasto wykładam na stolnicę i odgazowuję. Dzielę na 6 równych części i każdą z nich rozwałkowuję na placek o średnicy około 15 cm. Ważne jest, by każdy placek był równo rozwałkowany i nie miał żadnych wgłębień. Jeśli takowe będą, to nie uda się zrobić chlebka z kieszonką.
  3. Każdy placek przed pieczeniem powinien jeszcze troszkę urosnąć, więc daję mu odpocząć około 20 minut. Placki pieczemy około 7 minut w piekarniku rozgrzanym do 250°C. Uwielbiam patrzeć jak chlebki się pieką, bo po około 3 minutach zaczynają rosnąć w oczach - puchną niesamowicie szybko i efektownie. :-) Teoretycznie w momencie kiedy napuchną można je już wyjmować z piekarnika, ale ja zawsze jeszcze chwilę je podpiekam, żeby skórka ładnie się zarumieniła. Wtedy mam pewność, że chlebek nie opadnie.
Całkowity czas przygotowania: 2 godziny.

Ciasto drożdżowe z truskawkami


Uwielbiam drożdżówki, w szczególności z owocami, takie lekko wilgotne. Teraz kiedy mamy mnóstwo pyszny sezonowych owoców, takie ciasta smakują najlepiej. Ciasto drożdżowe jest dość pracochłonne, ale efekt naprawdę jest wart starań. Dodatkowym plusem jest fakt, że ciasta drożdżowe zawsze się udają - przynajmniej mnie :-)

Zapraszam na ciasto drożdżowe z truskawkami i kruszonką owsianą. Lekko wilgotne, truskawkowe i chrupiące na wierzchu. Dzięki przechowywaniu go pod ściereczką ciasto zachowuje świeżość przez 3 dni.

Ciasto drożdżowe z truskawkami i kruszonką (składniki wystarczą na przygotowanie 36 porcji):

Składniki na zaczyn:
  • świeże drożdże - 30 g
  • mleko - ½ szklanki
  • mąka pszenna - ½ szklanki
  • cukier - ½ łyżeczki

Ciasto właściwe:
  • mąka pszenna - 3½ szklanki
  • mleko - ½ szklanki
  • masło - 60 g
  • cukier - ½ szklanki
  • jajo - 1 sztuka
  • sól - szczypta
  • skórka z cytryny - ½ łyżeczki
  • truskawki - 500 g

Składniki na kruszonkę:
  • płatki owsiane - ½ szklanki
  • masło - 60 g
  • cukier - ½ szklanki

Przygotowanie:
  1. Przygotowanie zaczynu: do dużej miski dodaję ciepłe mleko, mąkę, cukier, drożdże i mieszam. Przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia.
  2. Przygotowanie ciasta właściwego: po wyrośnięciu zaczynu dodaję do miski pozostałe składniki, to znaczy: mąkę, ciepłe mleko, rozpuszczone i ostudzone masło, cukier, sól oraz otartą skórkę z cytryny. Wszystko zagniatam na gładkie ciasto i odstawiam do wyrośnięcia na około 40 minut.
  3. Przygotowanie kruszonki: płatki owsiane miksuję tak, by były bardziej drobne, a następnie dodaję do nich rozpuszczone masło oraz cukier. Wszystko dokładnie mieszam.
  4. Kiedy ciasto wyrośnie odgazowuję je i wykładamy do formy o wymiarach 40 cm x 30 cm.
  5. Truskawki myję, usuwam szypułki i rozkrawam na połówki. Następnie wykładam na ciasto lekko je dociskając.
  6. Ciasto przed pieczeniem odstawiam jeszcze na około 20 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie posypuję je kruszonką i piekę w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30-35 minut.
Całkowity czas przygotowania: 2 godziny.

Chleb pszenny z suszonymi pomidorami


Przedstawiam Wam pyszny pszenny chleb z suszonymi pomiadorami. Chleb jest bardzo chrupiący i mięciutki w środku. Jako dodatek można użyć nie tylko suszonych pomidorów - myślę że idealnie nada się również czosnek, koperek lub cebula.

Chleb z suszonymi pomidorami (składniki wystarczą na przygotowanie bochenka o długości około 30 cm):
  • mąka pszenna tortowa - 20 dag
  • mąką pszenna pełnoziarnista - 10 dag
  • świeże drożdże - 8 dag
  • woda - 150 ml
  • suszone pomidory (w moim przypadku mieszanka przypraw - suszone pomidory z bazylią i czosnkiem) - 2 łyżeczki
  • sól - 1 łyżeczka
  • cukier - ½ łyżeczki
  • olej - 1 łyżka

Przygotowanie:
  1. Obie mąki przesiewam i dodaję do nich drożdże dokładnie mieszając, następnie dodaję resztę składników. Wszystko razem zagniatam na gładkie ciasto. Zaznaczam, że woda powinna być letnia. Odstawiam ciasto do wyrośnięcia na około 40 minut.
  2. Po pierwszej fazie wyrośnięcia formuję podłużny bochenek chleba i obsypuję go mąką pszenną. Odstawiam ponownie do wyrośnięcia na około 20 minut. W tym czasie nagrzewam piekarnik do 200°C.
  3. Kiedy już chleb wyrośnie po raz drugi, nacinam go i piekę w piekarniku około 40 minut.
Całkowity czas przygotowania: 2 godziny.