Ciasto z rabarbarem


Na targu udało mi się kupić rabarbar. Nie wyobrażam sobie wiosny bez ucieranego ciasta z rabarbarem i kruszonką. Także musiałam je przygotować... :-) Ciasto z rabarbarem wyszło pyszne, lekko kwaskowate i wilgotne.

Ciasto z rabarbarem (składniki wystarczą na przygotowanie 15 porcji):

Składniki na ciasto:
  • mąka pszenna - 180 g
  • masło - 115 g
  • cukier - 115 g
  • jaja - 3 sztuki
  • proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
  • rabarbar - 30 dag

Składniki na kruszonkę:
  • masło - 50 g
  • cukier - 50 g
  • mąka - 75 g

Przygotowanie:
  1. Przygotowanie ciasta: masło ucieram z cukrem na pulchną masę i dodaję kolejno jaja dalej ucierając. Na koniec dodaję mąkę z proszkiem do pieczenia i szybko mieszam. Ciasto wykładam do formy o wymiarach 20x23 cm. Na cieście układam pokrojony rabarbar.
  2. Przygotowanie kruszonki: masło, cukier i mąkę ugniatam razem na kruszonkę. Wysypuję na ciasto wyłożone rabarbarem.
  3. Piekę ciasto w piekarniku nagrzanym do 170°C przez 40-50 minut.
Całkowity czas przygotowania: 1 godzina.

Muffiny z jabłkami


Miałam ostatnio ogromną ochotę na szarlotkę, ale nie chciałam przygotowywać dużej blachy ciasta bo nie miałby kto go zjeść, więc wymyśliłam muffinki ala szarlotka. Muffinki z jabłkiem smakują jak szarlotka, a delikatna pianka na wierzchu dopełnia smaku całego ciastka. Polecam.

Muffiny z jabłkami (składniki wystarczą na przygotowanie 6 porcji):

Składniki na ciasto:
  • mąka pszenna - 140 g (jedna szklanka)
  • zimne masło - 80 g
  • cukier - 50 g
  • żółtko z jaja - 1 sztuka
  • proszek do pieczenia - 1 łyżeczka

Składniki na farsz:
  • jabłka - 2 sztuki
  • cukier - 1 łyżka
  • cynamon - 1 łyżka
  • białko z jaja - 1 sztuka

Przygotowanie:
  1. Składniki na ciasto (mąka, masło, cukier i żółtko) szybko zagniatamy na stolnicy i zawijamy w folię. Następnie chowamy ciasto do lodówki na 30 minut.
  2. Jabłka obieramy i kroimy w drobną kostkę, dusimy przez 5 min na patelni dodając cukier i cynamon.
  3. Formę do muffinek wykładamy papilotkami i wyciągamy ciasto z lodówki. Dzielimy je na 6 równych części i wygniatamy każdy dołek w formie na muffinki. Do powstałego dołka wkładamy po 2 łyżki farszu jabłkowego. Następnie ubijam białko jaja z 1 łyżką cukru i nakładamy po 2-3 łyżki na wierzch każdej muffinki.
  4. Piekę muffinki w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 25 minut.
Całkowity czas przygotowania: 1 godzina.

Szpinak z fetą


Wreszcie nadeszła wiosna, możemy zacząć cieszyć się świeżymi warzywami i owocami. Na targach pokazują się nowalijki - fakt są dosyć drogie, ale po całej zimie kiedy wszystkie warzywa były bez smaku, człowiek bez względu na cenę kupi pachnącego pomidora czy ogórka który smakuje jak powinien! Mnie oprócz wcześniej wymienionych warzyw udało się upolować także świeży pęczek szpinaku. Szpinak lubię, nawet bardzo, ale tylko ten świeży bo czuć jego smak, czego nie można powiedzieć o wersjach mrożonych. Jest zdrowy i bardzo smaczny - również jako uniwersalny dodatek do obiadu. Można na przykład zapiec go z grillowaną piersią, dodać do makaronu czy nafaszerować nim naleśniki. Polecam.

Dziś przygotowałam świeży szpinak z fetą i czosnkiem. Słoność fety idealnie komponuje się z kwaskowatym szpinakiem i czosnkiem.

Szpinak z fetą (składniki wystarczą na przygotowanie 2 porcji):
  • świeży szpinak - 1 pęczek
  • ser feta - 10 dag
  • czosnek - 1 ząbek
  • masło - 1 łyżeczka

Przygotowanie:
  1. Świeży szpinak dokładnie myję i osuszam, następnie usuwam łodygi z liści i kroję szpinak dość drobno.
  2. Masło rozpuszczam na patelni, dodaję cały szpinak i czekam aż straci on na objętości oraz aż odparują wszystkie soki. Na koniec dodaję pokrojoną fetę i czosnek. Podaję jako dodatek do obiadu.
Uwaga! Potrawy nie solę, ponieważ feta już jest dość słona i dzięki niej steruję smakiem potrawy. Całkowity czas przygotowania: 15 minut.

Parówki w cieście francuskim


Istnieje wiele rodzajów parówek w cieście francuskim. Zaczynając od tego, że wcale nie muszą to być parówki (bo mogą na przykład być to kiełbaski), po dodanie do środka ketchupu czy sera żółtego. Ja dziś postanowiłam przygotować parówki w cieście francuskim na jeden kęs – bez dodatków. Wyszły bardzo fajne i chrupiące. Można je jeść bez dodatków, a można także maczać je w ketchupie lub innym sosie. Mnie najbardziej smakowały same.

Parówki w cieście francuskim (składniki wystarczą na przygotowanie 12 przekąsek):
  • ciasto francuskie - 100 g
  • parówki - 2 długie sztuki
  • masło - 2 łyżki

Przygotowanie:
  1. Ciasto francuskie dzielimy na 2 podłużne części. Zawijamy w nie parówki.
  2. Parówki zawinięte w ciasto kroimy na kawałki o długości 3 cm.
  3. Pokrojne parówki w cieście smarujemy roztopionym masłem.
  4. Pieczemy przez 15 min w temperaturze 180°C.
Całkowity czas przygotowania: 20 minut.

Sushi


Uwielbiam sushi! W warunkach domowych sushi to dość pracochłonne w przygotowaniu danie, ale uważam, że warto poświęcić kilka minut, aby przygotować taką pyszną przekąskę. Moja wersja sushi nie jest wykonana z surowej ryby, ponieważ nie preferuję surowego mięsa. Uważam, że sushi to przede wszystkim sposób podania, czyli zakwaszony ryż z algami, a reszta dodatków to już inwencja twórcza. Dziś przygotowałam najpopularniejsze wersje sushi, czyli nigiri oraz maki sushi. Te nazwy to tak naprawdę sposób zawijania i podania. Nigiri sushi jest to ryż uformowany w kształt jaja z wasabi oraz jednym wybranym składnikiem, natomiast maki sushi to ryż z wieloma dodatkami zawijany w algi nori. Rodzajów zawijania sushi jest naprawdę wiele - zależą one od indywidualnych upodobań, ponieważ każdy rodzaj podania charakteryzuje się innym smakiem, pomimo użycia tych samych składników.

Przygotowałam sushi z wędzonego na zimno łososia, ryby maślanej, krewetek, serka śmietankowego, awokado i ogórka. Idealna potrawa na przyjęcie czy nawet obiad.

Przepis na sushi (składniki wystarczą na przygotowanie porcji dla 4-6 osób, tj. około 50 sztuk maki i 10 sztuk nigiri).

Składniki na przygotowanie ryżu do sushi:
  • ryż do sushi - 370 g (2 szklanki ryżu)
  • woda - 750 ml (3 szklanki)
  • ocet ryżowy - 6 łyżek
  • sól - 1 łyżka
  • cukier - 1 łyżka

Składniki na sushi (do maki i nigiri jednocześnie):
  • algi nori - 4 sztuki (korzystam z alg firmy Tokyoto - są tanie i nie posiadają brzydkiego aromatu ryby)
  • chrzan wasabi - 3 łyżki (ja korzystam z chrzanu wasabi w tubce firmy Tokyoto, uwaga bo świeżo otwarty jest bardzo ostry - po otworzeniu z czasem traci swoją moc)
  • łosoś wędzony na zimno - 10 dag (dobrej jakości, w kawałku)
  • ryba maślana - 10 dag (dobrej jakości, w kawałku)
  • średnie krewetki - 10 sztuk
  • ogórek zielony - 1 sztuka (długość całego ogórka ok. 30 cm)
  • serek śmietankowy - 10 dag
  • paluszki krabowe - 10 sztuk (nie mrożone!)
  • awokado - 1 sztuk
  • sos sojowy - ok. 3 łyżki na osobę (po wielu testach sosów, uważam że sos sojowy firmy Kikkoman jest najlepszy - otwarty należy przechowywać w lodówce)

Przygotowanie:
  1. Przygotowanie ryżu do sushi: Ryż płuczemy wielokrotnie do momentu aż woda jaką zalewamy ryż będzie w miarę możliwości czysta i klarowna. Następnie zalewamy go ponownie wodą i odstawiamy na około 30 minut. Po tym czasie odsączamy dokładnie ryż i przekładamy do garnka w którym będziemy go gotować. Następnie zalewamy wodą w ilościach podanych w przepisie (tj. na 2 szklanki ryżu 3 szklanki wody), a gdy woda z ryżem zacznie się gotować, zmniejszamy płomień do minimum i gotujemy jeszcze przez około 15 minut. Po tym czasie wyłączamy gaz i nie otwierając garnka zostawiamy ryż pod przykryciem na kolejne 15 minut. W tym samym czasie przygotowujemy zalewę do zakwaszenia ryżu. Ocet, cukier i sól mieszamy dokładnie aż do rozpuszczenia się składników. Gdy minie 15 minut, ryż z garnka przekładamy do miski (nie metalowej!) i bardzo delikatnie mieszamy dodając mieszaninę octu, soli i cukru. Gdy ryż całkowicie wystygnie, jest gotowy do formowania sushi. Ryż może wydawać się mało słony, lecz nie należy się tym przejmować, ponieważ i tak będziemy maczać kawałki sushi w sosie sojowym (a ten jest bardzo słony).
  2. Przygotowanie składników: Krewetki smażmy na maśle z czosnkiem przez 4 minuty i po ostygnięciu usuwamy ich pancerzyki z ogonka. Ogórka obieramy i kroimy w cienkie prostokąty po całej długości - dokładnie tak samo postępujemy z fetą. Łososia kroimy również w długie plastry o szerokości około 2 cm. Paluszki krabowe nie wymagają obierania ani krojenia.


  3. Formowanie maki sushi: Na jeden płat alg nori nakładamy około ¾ szklanki ryżu (tak jak widać na zdjęciu, na około ¾ powierzchni). Przy dłuższym boku zostawiamy około 2 cm wolnego miejsca. Na dłuższym boku, na którym nakładaliśmy ryż, nakładamy składniki. Zaczynamy od odrobiny wasabi, następnie robię różne rodzaje maki sushi (ale mieszać składniki można dowolnie) - na dwa całe płatki nori układam łososia, serka śmietankowego, ogórka, po czym wszystko ciasno zawijam. Końcówkę algi, która pozostała bez ryżu, teraz zwilżam wodą i roluję razem całość. Kolejny rodzaj nori zawiera krewetki, awokado i paluszki krabowe. Analogicznie można przygotować je jeszcze z rybą maślaną. Na koniec każdą rolkę alg kroimy w plastry o grubości około 1.5-2 cm. Gotowe. To jakie sushi przygotujemy zależy tylko od naszej wyobraźni.
  4. Formowanie nigiri: Jest prostsze niż maki, ponieważ formujemy je tylko w dłoniach. Dłonie delikatnie zwilżamy wodą i nakładamy porcję ryżu, około 1 czubatą łyżkę. Formujemy podłużne jajo i nakładamy na nie odrobinę wasabi, łososiam rybę maślaną lub krewetkę (i tak do wyczerpania się składników). Mnie wyszło 10 sztuki nigiri.
  5. Całość przekładamy na elegancki talerz i podajemy z sosem sojowym. Każda osobo powinna mieć oddzielne pałeczki, naczynie z sosem sojowym i talerzyk. Smacznego. :)
  6. PS. Na górnym zdjęciu widać sushi przygotowane z awokado, ogórka, łososia i serka śmietankowego. Na dolnym zdjęciu w tle widać sushi przygotowane z surimi, łososia i kawiorem. Smacznego!


Całkowity czas przygotowania: 3 godziny.

Pstrąg z grilla


Pieczony pstrąg z grilla jest idealną propozycją na rozpoczęcie sezonu grillowego. Uwielbiam taką wersję ryby, a pochodzi ona dokładnie z małego baru w Złotym Potoku. I nigdy nie mogę się jej oprzeć, kiedy wybieram się na wycieczkę w te okolice.

Pieczony pstrąg z grilla jest faszerowany w marynacie z warzyw i koperku. Nadzienie jest lekko słodkawe, co genialnie podkreśla smak pstrąga. Nie mogę się już doczekać świeżo złowionego pstrąga przez mojego domowego wędkarza, ponieważ tym razem rybka została kupiona w Makro (szczerze mogę polecić Makro jako dobre miejsce do zaopatrywania się w świeże ryby).

Pstrąg z grilla (składniki wystarczą na przygotowanie 1 porcji):
  • świeży, patroszony pstrąg - 400 g
  • marchewka - 1 sztuka (mała)
  • pietruszka - 1 sztuka (mała)
  • seler - 1 kawałek o długości ok 4 x2 cm
  • por - 1 kawałek o długości ok 4 cm
  • koperek - 2 łyżki
  • koncentrat pomidorowy - 1 łyżka
  • sól - ½ łyżeczki

Przygotowanie:
  1. Pstrąga myję i dokładnie osuszam. Układam na folii aluminiowej.
  2. Warzywa obieram i kroję w słupki o długości 2cm i razem mieszam dodając koncentrat pomidorowy i połowę ilości soli. Faszeruję pstrąga.
  3. Na wierzchu nakładam koperek i solę resztą soli. Zawijam szczelnie folią aluminiową i wkładam do lodówki na minimum 4 godziny, a nawet na całą noc.
  4. Po zamarynowaniu pstrąga grilluję go z każdej strony po 15 minut. Podaję z grzankami. Smacznego.
Całkowity czas przygotowania: 30 minut.

Sernik na zimno


Mój Ukochany zażyczył sobie dziś zimny deser, więc zaproponowałam mu sernik, a dokładnie sernik na zimno z owocami. Dzięki użyciu tylko jednego smaku galaretki wyszły mi ciekawe odcienie koloru różowego. Zresztą sami zobaczcie...

Prosty sernik na zimno z brzoskwiniami: (składniki wystarczą na przygotowanie 12 porcji):
  • ser biały kremowy - 30 dag
  • serek homogenizowany waniliowy - 20 dag
  • brzoskwinie - 1 puszka
  • galaretki truskawkowe - 3 sztuki
  • cukier - 3 łyżki
  • okrągłe biszkopty - 12 sztuk

Przygotowanie:
  1. W formie układamy biszkopty. Ilość zależy od użytej formy. Ja wykorzystałam formę o wymiarach 30x12x7cm i ułożyłam w niej 12 biszkoptów.
  2. W 1 szklance gorącej wody rozpuszczamy galaretkę, a po ostygnięciu miksujemy ją z serkami homogenizowanymi.
  3. Masę przelewamy do formy z biszkoptami, ale zalewamy tylko tyle, aby biszkopty się nie unosiły. Formę wstawiamy do zastygnięcia do zamrażarki. Tak jest szybciej, ale trzeba pilnować, by całość nie zamarzła. Po zastygnięciu dolewamy resztę masy z serkami homogenizowanymi i kolejny raz chłodzimy.
  4. Kolejną galaretkę również rozpuszczamy w 1 szklance gorącej wody i po ostygnięciu dodajemy do białego sera wymieszanego z cukrem.
  5. Do masy dodajemy 1/3 pokrojonych w kostkę brzoskwiń i wlewamy do formy, w której już zastygła masa z serkami.
  6. Na koniec rozpuszczamy ostatnią galaretkę 1 szklance gorącej wody i dodajemy po ostudzeniu pokrojonych brzoskwiń. Całość wylewamy do formy po ostygnięciu masy z serem białym.
  7. Odstawiamy na 3-4 godziny do lodówki. Smacznego
Całkowity czas przygotowania: 5 godzin.

Wskazówka: Formę najlepiej jest wyłożyć folią spożywczą. Dzięki temu sernik będzie można łatwo wyjąć z formy i będzie miał on idealnie gładką powierzchnię.

Rolada z kurczaka


Dziś przedstawiam roladę z kurczaka z suszonymi pomidorami i serem żółtym. Roladki wychodzą bardzo aromatyczne ponieważ pierś przejmuje smaki sera i pomidorów. Po prostu pyszny sposób na obiad. W przyszłości spróbuję je zrobić z mozzarellą, myślę, że będzie bardziej pasować do suszonych pomidorów, ale póki co z braku mozzarelli zrobiłam je z serem żółtym i wcale nie żałuję...

Rolada z kurczaka z suszonymi pomidorami (składniki wystarczą na przygotowanie porcji dla 2 osób):
  • pierś z kurczaka - 30 dag (jedna duża pierś)
  • suszone pomidory w oliwie - 3 sztuki
  • ser żółty - 2 plastry
  • bułka tarta - 1 szklanka
  • jajo - 1 sztuka
  • sól - szczypta

Przygotowanie:
  1. Pierś owijam w folię spożywczą i rozbijam na jak największy i najcieńszy placek.
  2. Wzdłuż dłuższego boku rozkładam ser żółty, suszone pomidory i ciasno zawijam roladkę. Następnie panieruję ją najpierw w roztrzepanym jajku, następnie w bułce tartej.
  3. Smażę na patelni z każdej strony po 5 min i tuż przed podaniem rozkrawam na 2 porcje. Gotowe.
Całkowity czas przygotowania: 20 min.

Muffiny z czekoladą


Właśnie dziś wypada Światowy Dzień Czekolady i z tej okazji postanowiłam przygotować małe co nieco. :) Zrobiłam pyszne muffiny z czekoladą i małą niespodzianką w środku w postaci kawałków białej i mlecznej czekolady z orzechami. Zapraszam, oto przepis.

Muffiny z czekoladą (składniki wystarczą na przygotowanie 8 muffinów):
  • mąka pszenna - 125 g
  • cukier - 80 g
  • kakao - 2 łyżki
  • proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
  • jajo - 1 sztuka
  • mleko - 130 ml
  • olej - 50 ml
  • biała czekolada - 50 g
  • czekolada z całymi orzechami - 50 g

Przygotowanie:
  1. Wszystkie suche składniki (mąkę, kakao, proszek do pieczenia i cukier) razem mieszam.
  2. W oddzielnej misce dokładnie mieszam mokre składniki (jajo, mleko, olej).
  3. Następnie do suchych składników dodaję stopniowo mokre i szybko miksuję.
  4. Białą czekoladę kroję w małą kosteczkę i mieszam z powstałą masą na muffinki czekoladowe.
  5. Do foremek wlewam po łyżce masy na muffinki i wkładam na ciasto kawałek czekolady z orzechami, po czym dokładam jeszcze po 2 łyżki ciasta na każdą foremkę.
  6. Piekę muffiny w piekarniku nagrzanym do 180°C przez ok. 20-25 minut.
Całkowity czas przygotowania: 30 minut.

Hamburger domowy


Chciałam spróbować prawdziwych domowych hamburgerów. Takich z wołowiny. Zabierałam się do tego od dłuższego czasu, ale wreszcie je zrobiłam. Hamburgery wyszły bardzo smaczne i absolutnie nie rozpadały się. Okazały się zdecydowanie lepsze niż te z McDonalda, ponieważ dodałam do nich tego, czego chciałam. :) Mięso w nich wyszło miękkie i soczyste, a nie twarde jak kamień czy słone, co czasem zdarza się w fast foodach.

Hamburgery w bułce z sezamem i z ogórkiem kiszonym wyszły bardzo smaczne. Co prawda użyłam gotowych (kupionych) bułek, ale następnym razem spróbuję sama je upiec. Ciekawe co z mi z tego wyjdzie. :) Póki co podaję na przepis...

Domowy hamburger z ogórkiem kiszonym (składniki wystarczą na przygotowanie 4 szt.):
  • karkówka wołowa - 30 dag
  • bułka z sezamem - 4 sztuki
  • ser żółty - 8 plastrów
  • pomidor - 4 plastry
  • ogórek kiszony - 8 plastrów
  • sałata - 4 liście
  • cebula czerwona - 4 plastry
  • ketchup - 4 łyżki
  • majonez - 4 łyżki
  • chrzan - 2 łyżki
  • sól - 4 szczypty

Przygotowanie:
  1. Mięso wołowe mielimy. W ostateczności można kupić mięso już zmielone, ale takie mięso się szybciej psuje i nie wiadomo co w nim tak naprawdę jest. Zmielone mięso dzielimy na 4 równe części po ok. 75 gramów każde. Z każdej porcji mięsa tworzymy placek przypominający mięso do hamburgera. Ważne aby mięso było wielkości bułki jaką posiadamy. Wkładamy na ok. 10 min do zamrażarki. Uwaga! Mięsa teraz nie solimy, bo się stanie twarde podczas smażenia.
  2. Bułki rozkrawamy i przygotowujemy warzywa, aby szybko poskładać hamburgera, gdy tylko mięso zostanie usmażone.
  3. Na suchej patelni teflonowej szybko smażymy (maks. 1 min. z każdej strony) wołowinę w wysokiej temperaturze. Po zdjęciu z patelni doprawiamy odrobiną soli. Mięso trzeba szybko smażyć w bardzo wysokiej temperaturze, ponieważ wołowina szybko się kurczy i może się okazać, że zmaleje nawet o połowę.
  4. W czasie smażenia mięsa, na drugiej suchej patelni podpiekamy rozkrojone bułki środkiem do dołu - tylko z jednej strony przez ok. 1 min.
  5. Gdy zgramy w czasie podpiekanie mięsa i bułki, składamy hamburgera zaczynając w od dołu bułki, w następującej kolejności: sałata, majonez wymieszany z chrzanem, mięso, ser, ogórek, pomidor, cebula i ketchup. Zamykamy oczywiście górną częścią bułki. Podajemy od razu.
Całkowity czas przygotowania: 30 min.

Bułki mleczne


Ups! Zapomniałam kupić pieczywa, zdarza się. W związku z tym musiałam sobie jakoś poradzić i znalazłam w Sieci szybki przepis na bułeczki mleczne, które są idealne na śniadanie - np. do sera białego ze szczypiorkiem czy dżemem. Są lekkie i delikatne. Chrupiące z zewnątrz oraz mięciutkie i mleczne w środku. Idealne będą również z miodem. Zapraszam do wypróbowania.

Bułki mleczne (składniki wystarczą na przygotowanie 9 bułek):
  • mąką pszenna - 45 dag
  • mleko - 270 ml
  • świeże drożdże - 2 dag
  • masło - 5 dag
  • sól - ½ łyżeczki
  • cukier - 1 łyżka

Przygotowanie:
  1. Mąkę wymieszaną z solą przesiewam do miski. Dodaję masło i wyrabiam takie małe grudki, tak jak na kruszonkę.
  2. Drożdże rozrabiam z cukrem w ¼ szklanki ciepłego mleka. Odstawiam na 5 minut, do momentu aż zobaczymy pęcherzyki powietrza. Po prostu robię tzw. rozczyn.
  3. Jak już rozczyn się "ruszy", dodaję go do przesianej mąki - tak samo, jak pozostałą część ciepłego mleka. Wyrabiam ciasto, aż do uzyskania elastycznej masy. Jeśli będzie klejąca, wystarczy dosypać mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce przykrywając ściereczką. Wyrastanie powinno zająć około 45 minut.
  4. Jak już ciasto wyrośnie odpowietrzam je zagniatając chwilę i dzielę na 9 równych kulek. Formułuję bułeczki lub małe chałki (lub bułki warkoczyki, jak widać na zdjęciu) i kładę je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Bułeczki nacinam na krzyż ostrym nożem. Przykrywam ściereczką i czekam kolejne 15 minut, aby ponownie urosły. W tym czasie nagrzewam piekarnik do 180°C.
  5. Jak już bułki ponownie wyrosną, delikatnie smaruję je mlekiem i piekę przez 20 minut w piekarniku.
  6. Po upieczeniu odstawiam je do wystygnięcia na kratce.
Całkowity czas przygotowania: 2 godziny.


Inne zdjęcie tych samych bułek:

Babka piaskowa


Od kilku lat próbowałam zrobić babkę piaskową, jednak zwykle mi nie wychodziła - ciasto nie wyrastało. Do tej pory nie wiem co było przyczyną. Może to wina piekarnika, temperatury, składników lub moja. Sama nie wiem... W każdym razie z okazji Wielkanocy postanowiłam spróbować zrobić babkę raz jeszcze, ponieważ bardzo lubię to ciasto. Nawet kupione w sklepie jest całkiem smaczne...

Z największą przyjemnością przedstawiam przepis na dwukolorową babkę piaskową. Jest piękna. Z wierzchu chrupiąca, a w środku lekko wilgotna. Szczerze polecam.

Babka piaskowa (składniki wystarczą na przygotowanie 15 porcji):
  • mąka pszenna - 1 szklanka
  • mąka ziemniaczana - ¾ szklanki
  • duże jaja - 4 sztuki
  • cukier - 1 szklanka
  • margaryna - 250 g
  • kakao - 2 łyżki
  • proszek do pieczenia - 2 łyżeczki

Przygotowanie:
  1. Margarynę rozpuszczam i studzę do temperatury pokojowej. Odstawiam na bok.
  2. Jaja ubijam w mikserze na pulchną masę z cukrem. Następnie dolewam do masy jajecznej wystudzoną margarynę dalej miksując.
  3. W oddzielnej misce przesiewam obie mąki i dodaję proszek do pieczenia.
  4. Do masy jajecznej dodaję przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i szybko miksuję. Odlewam ⅓ ciasta do oddzielnej miski i dodaję do odlanej części ciasta kakao. Mieszam do połączenia się składników.
  5. Formę o wymiarach 25cm x 10cm x 7 cm wykładam papierem do pieczenia. Wylewam jasną część ciasta do formy, a na koniec ciemną. Ciemne ciasto i tak opadnie na dno, ponieważ jest bardziej gęste.
  6. Ciasto piekę przez 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Całkowity czas przygotowania: 1 godzina 15 minut.

Mazurek wielkanocny

Wielkanoc za pasem, więc najwyższy czas piec mazurki, babki i serniki :). Tak jak w ubiegłym roku, zabrałam się za pieczenie mazurków. Przepis na ciasto jest identyczny jak w zeszłym roku, ale przytoczę go tutaj dla ułatwienia. Zmieniłam natomiast smaki mazurków i jestem ciekawa, czy rodzina będzie zadowolona. Mazurki upiekłam kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi, aby ciasto skruszało i przeszło smakami wypełnienia. Zapraszam na mazurki wielkanocne z masą kajmakową, dżemem lub solonymi orzechami ziemnymi.

Mazurek wielkanocny (składniki wystarczą na przygotowanie 3 mazurków o bokach 25cm x 25cm).

Składniki na ciasto:
  • mąką krupczatka - 3 szklanki
  • masło - 300 g
  • cukier - 1/2 szklanki
  • jajka - 2 sztuki
  • proszek do pieczenia - 1 łyżeczka

Mazurek kajmakowo-czekoladowy z bakaliami:
  • upieczony kruchy placek - 1 sztuka
  • masa kajmakowa - 1/2 puszki
  • bakalie (żurawina, migdały i orzechy nerkowca) - 1 szklanka
  • kakao - 2 łyżki

Mazurek kajmakowy ze słonymi orzechami ziemnymi:
  • upieczony kruchy placek - 1 sztuka
  • masa kajmakowa - 1/2 puszki
  • orzechy ziemne solone - 1 szklanka

Mazurek z białą czekoladą i dżemem truskawkowym:
  • upieczony kruchy placek - 1 sztuka
  • biała czekolada - 100 g
  • dżem truskawkowy - 3/4 szklanki
  • migdały w słupkach - 1/2 szklanki

Przygotowanie:
  1. Zaczynam od przygotowania ciasta. Masło rozcieram z cukrem na puch i dodaję jajka dalej ucierając, a na koniec dosypuję mąkę z proszkiem do pieczenia. Wkładam ciasto do zamrażarki na 30 minut. Następnie dzielę je na 3 części i formuję placki o bokach około 25cm x 25cm. Piekę przez 25 minut w nagrzanym piekarniku do 180°C.
  2. Mazurek kajmakowo-czekoladowy z bakaliami: połowę puszki zwykłego kajmaku mieszam z kakaem i wykładam na jeszcze ciepłe kruche ciasto. Po równomiernym rozsmarowaniu wykładam bakalie, lekko dociskając je tak, by się przykleiły do masy kajmakowo-czekoladowej.
  3. Mazurek kajmakowy ze słonymi orzechami ziemnymi: drugą połowę puszki kajmaku wykładam na jeszcze ciepłe ciasto i równomiernie rozsmarowuję. Następnie wysypuję solone orzechy ziemne, lekko je dociskając, by się przykleiły do kajmaku.
  4. Mazurek z białą czekoladą i dżemem truskawkowym: dżem miksuję (jeśli posiada w sobie kawałki owoców) i wykładam na jeszcze ciepły placek ciasta kruchego. W mikrofali rozgrzewam białą czekoladę i wylewam na dżem tworząc fantazyjne wzorki. Mazurka można posypać słupkami migdałów dla dekoracji.
  5. Gotowe! Prawda że proste?
Całkowity czas przygotowania: 1 godzina.

Zupa szczawiowa


Jako że idą święta, na większości stołach królują teraz żurki z jajem. Ja postanowiłam przygotować inną zupę, ale również podawaną z jajem na twardo, a do tego bardzo smaczną, aczkolwiek mało popularną. Najlepsza jest ze świeżo zerwanych liści, ale póki co wystarcza mi koncentrat w słoiku, który jest bardzo dobry jakościowo. O jaką zupę chodzi? Oczywiście o zupę szczawiową.

Zupa szczawiowa z jajem i grzankami jest dość kwaśna, ale taki jest jej urok. Poza tym jest jeszcze bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Zapraszam na ekspresowy przepis.

Zupa szczawiowa z jajem (składniki wystarczą na przygotowanie 4 porcji):
  • bulion warzywny - 1 litr
  • koncentrat szczawiowy* - 320 ml
  • śmietana gęsta 18% - 4 łyżki
  • jaja - 4 sztuki
  • czerstwy chleb - 5 kromek

Przygotowanie:
  1. Do bulionu warzywnego dodajemy cały słoik koncentratu z szczawiu i zagotowujemy. Dodajemy śmietanę, po czym dokładnie mieszamy.
  2. 4 jaja gotujemy na twardo i obieramy.
  3. Kromki czerstwego chleba kroimy w kostkę i podpiekamy w piekarniku lub na suchej patelni.
  4. Do porcji zupy dodajemy jajo i grzanki.
Całkowity czas przygotowania: 20 min.

* - ja dodaję cały koncentrat, ponieważ lubię mocno kwaśną zupę. Oczywiście można dodać tylko połowę zawartości słoika i po prostu sprawdzić, czy taka zupa ma odpowiedni smak.